Estetik Ameliyatlarının Zararları Var Mı?

11-06-2017 16:30 2088
Estetik ameliyatlar ya da diğer deyişle estetik operasyonlar kadın ve erkeklerin hem ülkemiz de hem de dünya çapında en çok başvurdukları cerrahi müdahale yöntemleridir.
Estetik Ameliyatlarının Zararları Var Mı?

Estetik ameliyatlar ya da diğer deyişle estetik operasyonlar kadın ve erkeklerin hem ülkemiz de hem de dünya çapında en çok başvurdukları cerrahi müdahale yöntemleridir. Geçmişten günümüze daha da gelişen bu ameliyatlar günümüzde oldukça kolay, ucuz ve ağrısız olarak gerçekleşmektedir. Estetik ameliyatların faydaları olduğu kadar zararları ve riskleri de vardır elbet. Geçmişte daha zor olan bu ameliyatların zararları günümüzde minumuma indirilmiştir. Fakat operasyonun yapılacağı bölge, doktorun profesyonelliği ve önceden olan rahatsızlık ve hastalıklar, hastanın taleplerine göre farklı açılardan daha tehlikeli hal alabilmektedir.

Bazı estetik operasyonlar diğerlerine göre daha tehlikesiz olmaktadır. Bunlardan en bilineni ve en çok ön planda olanı Burun estetiği gibi riski az olan ameliyatlardır. Genel anestezi uygulanarak yapılan bu ameliyat işleminde tedavi sırasında herhangi bir komplikasyon gelişmez.  Tampon uygulanmadan yapılabilmesi mümkün olan burun estetiği ameliyatı kişilere daha cazip gelmektedir. Fakat Liposuction gibi yağ aldırma ve vücuda yeniden şekil verme ameliyatı iç dokulara zarar verebilme ihtimali olduğundan dolayı diğer ameliyatlara göre çok daha riskli ve zararlı olarak bilinmektedir. Bu yüzden ise ameliyatın daha dikkat gerektiren ameliyat olması kaçınılmaz olmaktadır.

Riski ve zararı fazla olan estetik ameliyatlar dalında uzman cerrahlar tarafından yapılması hastalar için daha iyi olmaktadır. Zaten bu gibi ameliyatlardan önce doktor hastanın tüm tetkiklerini yapar ve durumuna göre ameliyata başlar.  Yine riski ve kişiye vereceği zararı az olan bir diğer estetik operasyon türü ise saç ekimidir. En bilinen zararları arasında saç ekimi sonrasında vücutta meydana gelen reaksiyonlara rastlanma ve alerjik reaksiyonlara karşı kaşıntı probleminin oluşmasıdır. Ama geçici zarar olarak bilinen bu reaksiyonlar ise doktor gözetimi altında kolayca atlatılmaktadır.

Kaynak: FBM Tıp Merkezi


HABER YORUMLARI

HABERE YORUM YAZIN

* işaretli alanlanların doldurulması zorunludur.

BENZER DÜNYA HABERLERİ

ANKETE KATILIN

Satın aldığınız bir üründe en çok neye önem verirsiniz?

Helal Platform

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© 2016 Helal Platform | Tüm Hakları Saklıdır.