Yerli otomobil fabrikası bu illere kurulacak

07-11-2017 19:50 20496
Yerli otomobil fabrikası bu illere kurulacak

Türkiye’nin en büyük 5 firmasının bir araya gelerek üreteceği yerli araçla ilgili çalışmalar başladı.

Dünyanın en büyük otomobil üreten fabrikalarından olması beklenen fabrikanın Bursa, Sakarya veya Kocaeli bölgesinde kurulması planlanıyor.

Ayrıca yerli aracın parçaları için de 3 bin 130 tedarikçi firma ile görüşülecek. Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını hayata geçirecek yerli ve milli otomobil için ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı.

Türkiye’nin Otomobili projesinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. 5 firmanın ortaklığıyla üretilecek olan yerli aracın ilk adımı fabrika olacak.

PARÇA PARASI ÜLKE İÇİNDE KALACAK
Dünyanın en büyük otomobil üreten fabrikalarından olması beklenen fabrikanın yeri için Marmara Bölgesi kararlaştırıldı. Öte yandan yerli aracın üretilmesinde önemli katkı sağlayacak olan tedarikçi firmalar da hazır.

Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın en büyük otomotiv firmalarının araçlarına malzeme üreten tedarikçi firmalar yerli aracın üretimine de önemli oranda hız kazandıracak. Buna göre yerli aracın parçaları için de Türkiye’de bulunan 3 bin 130 tedarikçi firma ile görüşülecek.

 

Böylece araç parçalarına harcanacak olan milyarlarca dolar da ülke içerisinde kalıp Türkiye ekonomisine önemli oranda katkı sağlamasının yanında sektörü de oldukça canlandıracak.


HABER YORUMLARI

 1. user
  Resul Haluk Katı 09-11-2017 07:04

  Yerli otomobil icn emeği geçen kişi ve kuruluşlardan Allah razı olsun.Bu iş için seçilecek il veya yer için iç anadolu ve doğu anadolu bölgesi değerlendirilir ise batıya göçü azda olsa önlenmiş olur.Allah kolaylıkVersin.Yolunuz açık olsun.

 2. user
  İsa 08-11-2017 14:49

  Allah kahretsin sizleri bu dünyada bişey yapamıyoruz ama öbür tarafta gorusecez oyların 100 de 80 nin burdan alın iş yatırıma gelince tık yok samsun termede adam kalmadi göç üstüne göç allah sizi bildiği gibi yapsın kahrru perişan eyllesin

 3. user
  Fahri KAYA 08-11-2017 01:49

  Rabbim bu kararı alandan da aldırandan da razı olsun....Memleketimiz için inşALLAH hayırlı olur...Benim acizane bu fabrikanın kurulacağı iller hususunda söyleyeceklerim şunlar.....Malum köyden veya Anadoludan büyük şehirlere ve özellikle Marmara bölgesine yoğun bir GÖÇ var...Demem oki,acaba bu fabrikal ve yan sanayisinin Yurdumuzun diğer bölgelerine yapılması daha uygun olmaz mı? Saygılar ve selamlar...

 4. user
  Yasin 07-11-2017 20:11

  Kurun hala batıya yatırım yapın. oyun yüzde 75 ini yozgat dan alin ama yatırımın y sini esirgeyin yazıklar olsun nüfus kalmadı yatirimsiz lik dan

HABERE YORUM YAZIN

* işaretli alanlanların doldurulması zorunludur.

BENZER EKONOMİ HABERLERİ

ANKETE KATILIN

Satın aldığınız bir üründe en çok neye önem verirsiniz?

Helal Platform

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© 2016 Helal Platform | Tüm Hakları Saklıdır.