İftar ve sahur sonrası meyve yemeyin!

13-06-2017 15:48 679
Ramazan ayında iftar veya sahurdan hemen sonra sağlığımız açısından meyve yeme konusunda kendimize dikkat etmeliyiz. Uzmanlar iftar veya sahur sonrası yeme konularında bizleri uyarıyor.
İftar ve sahur sonrası meyve yemeyin!

Dr. Fevzi Özgönül,  Ramazan ayında iftar veya sahurdan sonra meyve yememiz konusunda uyardı. Sindirim sistemine bağlı olarak sağlık açısından problem olacağından iftar ve sahur sonrası meyve yenmemesi konusunda uyarılarda bulundu. 

Sindirim sistemi çamaşır makinasına benzer

Dr. Fevzi Özgönül,  “neredeyse iftar sofrasından kalkıp sahura geçiyoruz. Sindirim sistemimizin çalışma prensibi tam otomatik çamaşır makinemize benzer. Çamaşır makinemizin iyi çalışabilmesi için belirli bir kapasitesi vardır ve onu geçmemek gerekir. Midemizin de yaklaşık 2 litrelik bir kapasitesi vardır ve ancak bu kadarlık bir gıdayı rahat sindirebilir" dedi.

Yemekten sonra meyve zararlı

En sık yaptığımız yanlışın, yemekten 1-2 saat sonra yediğimiz meyve olduğunu söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, “oruç tutarken yiyeceğimiz tüm yiyeceklerimizi ve meyvemizi dahil iftar sofrasında yemeliyiz ve sonrasında sahura kadar artık sıvı içecek dışında bir şey yememeliyiz” dedi. 

 


HABER YORUMLARI

HABERE YORUM YAZIN

* işaretli alanlanların doldurulması zorunludur.

BENZER GIDA GÜVENLİĞİ HABERLERİ

ANKETE KATILIN

Satın aldığınız bir üründe en çok neye önem verirsiniz?

Helal Platform

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© 2016 Helal Platform | Tüm Hakları Saklıdır.