Emeklilere verilen banka promosyonu helal midir?

18-03-2017 00:47 28845
Bankaların emeklilere veya özel şirketlerin çalışanlarına maaş anlaşması karşılığında verdiği promosyonlar son zamanların en çok konuşulan konularından biri. Peki bu promosyonları almak caiz mi?
Emeklilere verilen banka promosyonu helal midir?

Bankaların emeklilere veya özel şirketlerin çalışanlarına maaş anlaşması karşılığında verdiği promosyonlar son zamanların en çok konuşulan konularından biri. Peki bu promosyonları almak caiz mi?

Bankaların promosyon adı ile maaşların kendi bankalarına yatması şartı konularak verdikleri paraya maaş promosyonu deniyor. Emekli maaşları için promosyon veren bankalara baktığımızda tamamı faizli bankalar olarak öne çıkıyor. Peki bu bankaların verdiği parayı almak helal mi?

Gelen sorularda kurumun faizli bankalarla anlaştığı maaşın mecburen faizli bankaya yattığı çalışan olarak ya işimizi kaybedeceğiz ya da maaşımızı buradan alacağız gibi itirazlar geliyor.

Bankaların verdiği promosyonlar faiz kapsamına girmese bile yine de sakıncalı olarak görülmektedir. Promosyonların yattığı bankalara baktığımız zaman tamamı faizli bankalardan oluşmaktadır. Aldığınız promosyon bankaya maaşımızın yatırılması ile bizim irademiz dışında meydana gelen ama faizli sistemin bir parçası olan bir paradır. Banka bu parayı faiz gelirlerinden sağlayarak ödemektedir.

Mümkünse faizli bankalarla çalışmamak, mümkün değilse promosyon kullanmamak ama bankaya da bırakmamak gerekir.  Parayı alıp hayır işlerinde kullanmak uygun olan öneridir. Kişi eğer dar gelirli ise promosyon parasını kendisi de kullanabilir.

Faizli bankaya maaş yatmasının promosyon parası haricinde bir başka sakıncası daha bulunmaktadır. Maaş bankada kaldığı sürece faizli sistemin bir parçası olup, faiz sistemine imkan sağlamaya devam edecektir. Bu nedenle  maaş bankaya yatar yatmaz çekmek bankanın faiz sistemine alet olmamak uygun olacaktır.


HABER YORUMLARI

  1. user
    Reda 20-03-2017 09:18

    Bu yorum çok üzücü ve dinimizde yeri yoktur. Hayır işlerinde helal para kullanılır. Bu para banka ya bırakılmaz ama helal de kesinlikle değilidir. Devlet insanları faize alıştırmaya çalışıyor. Zam yapsın promosyon neden? Bu sayfayı çok seviyordum ama bu paylaşım kaldırılma ya da düzelme ise takibi bırakacam. Bu hükümet yalakası bir fetva olmuştur.

  2. user
    Kemal YİĞİT 19-03-2017 07:36

    Peki diyorsunuzki kullanmayın ihtiyacı olana verin diyorsunuz, peki bu yanlış anlaşılmazsa şöyle bir benzetme yapayım çamurlu kıyafetleri idrarla yıkamak gibi birşey olmuyormu?

HABERE YORUM YAZIN

* işaretli alanlanların doldurulması zorunludur.

BENZER HELAL/HARAM HABERLERİ

ANKETE KATILIN

Satın aldığınız bir üründe en çok neye önem verirsiniz?

Helal Platform

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© 2016 Helal Platform | Tüm Hakları Saklıdır.